Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Youtube button

HALK EĞİTİM’İN SERGİSİ GÖZ KAMAŞTIRDI

YAYIN TARIHI Haziran 6, 2012 EKLEYEN   ·   YORUM YOK
Bu Konu: 1.056 defa okundu

Burhaniye Halk Eğitim Merkezin son sergisi Burhaniye Halk Eğitim Merkezi bahçesinde yapıldı.

1 yıl boyunca yapılan çalışmalar sergilenirken, biçki dikiş kursu kursiyerleri kendi diktikleri elbiseleri giyerek bir defile ile sergilediler. Halk Eğitim Merkezinde yapılan sergi 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Halk Eğitim Merkezi Müdürü Karanfil Bilgin bir konuşma yaptı. Bilgin şunları söyledi.

 “Halk eğitimi ile ilgili olarak büyük önder Mustafa Kemal Atatürk veciz sözüyle, bizlere yıllar öncesinden şöyle seslenmiştir. “ Halk Eğitimin alanı, toplum kadar geniş hayal kadar çeşitlidir. Halk Eğitim bir lüks değil, bireylerin ve toplumun mutluluğu için yerine getirilmesi gereken bir hizmettir. “ Bu söz halk eğitimin anlamını, önemini ve sınırlarını, açık bir şekilde ortaya koymuştur.

 Cumhuriyet tarihimizde Halk Mektepleriyle başlayan yaygın eğitim çalışmaları bu günde öneminden bir şey kaybetmemiş, bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler, insanımızın yeteneklerini keşfetme arzusu çağımızın gerektiği bilgi ve becerileri elde etme isteği, yaşlılıkta ise boş zamanları değerlendirebilmek kalkınmanın gerektirdiği davranışları kazandırma isteği yaygın eğitiminin önemini daha da arttırmıştır.

           Bireylerin ilgi istek ve yetenekleri doğrultusunda, ekonomik, toplumsal ve kültürel gelişmesine sağlayıcı nitelikte, yaşam boyun devam eden eğitim etkinliği olarak tanımlanan yaygın eğitim faaliyetleri eğitim hizmetlerimiz, kendi imkânlarımızın yanı sıra, ilçe ve belde belediyelerimizle, muhtarlıklarımızla, dernek ve meslek odalarıyla yapılan işbirliği protokolleri doğrultusunda yürütülmektedir.

 Yıl boyunca mesai kavramının alt üst olduğu bir ortamda, yaz ayları dahil bütün bir yıl hafta içi ve hafta sonları sabah ve akşam kurslarımızla ilçe merkezimizin yanı sıra beldemiz Pelitköy ve köylerimizde açılan okuma-yazma kurslarında Maraş işine, takı tasarımdan, ahşap boyama kurslarına, halk oyunlarından Zeytin Budama kurslarına, dil kurslarından, makine nakışlarına , kalorifer ateşçiliğinden bilgisayar kurslarına, Radyo Kontrollü uçak modelciliğinden arı yetiştiriciliğine, verimli ders çalışma yöntemlerinden , uygulamalı tiyatro diksiyon, Güreş , Emlak Danışmanlığı, Hızlı Okuma,  Hızlı Klavye kullanma, 06-10 yaş grubu resim, giyim, örtü altı domates yetiştiriciliğini, yangın önleme, kuaförlük, nakış, SBS ve YGS, biraz sonra giriş holünde büyük bir hayranlıkla seyredeceğiniz düşündüğümüz Zihinsel Engelliler Resim kurslarına kadar geniş bir yelpazede insanımızın istek ve ihtiyaçlarına yönelik kurslar açılmış ve dolu dolu bir yıl geçirilmiştir.

 Burhaniye Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak geçtiğimiz yıl açılan sergiden bu yana bir yıllık süre içerisinde okuma yazma, mesleki ve teknik sosyal ve kültürel alanlarda 43 dalda 126 kurs açılmış ve bu kurslara 1275 erkek ve 1401 bayan olmak üzere, 2676 insanımıza eğitim hizmetleri verilmiştir.

 Kurslarımızı başarıyla bitiren kursiyerlerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum, inşallah burada öğrendiklerini özel ve meslek hayatlarında en iyi şekilde uygulama imkanı bulacaklarına inanıyorum.

 Özellikle Avrupa birliğine adım attığımız bu dönemde halk eğitim merkezlerine daha çok iş düştüğünün bilincindeyiz. Avrupa’da olduğu gibi herhangi bir meslek dalında eğitim almamış hiç kimsenin çalıştırılamayacağından her bireyin bir iş yapabilmesi için mutlaka o işle ilgili belgesi olması gerekir. Özellikle gençlerimizin talep ettikleri modülü olan her alanda, imkanlarımız ölçüsünde kurslardan geçirileceğini hatırlatmak isterim. Özellikle bölgemiz zeytin ve turizm alanı olması nedeniyle istihdama yönelik meslek edindirme kurslarına ağırlık vermek önümüzdeki yıl öncelikli hedeflerimiz arasındadır.

 Halk eğitim merkezimiz el beceri kursları ile insanlarımızın boş zamanlarını olumlu bir biçimde değerlendirerek aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmaları ve zaman israfını önlemeyi amaçlamaktadır.

 Ülkemizin gelişmesinde bu tür meslek edindirme kurslarına önem verilmesi gerekmektedir. Bir çok kişi burada edindiği meslekler sayesinde evinin geçiminde katkı sağlıyor. Açılan bu kurslarda eğitim gören kursiyerlerimiz hem zamanlarını yararlı biçimde geçiriyor, hem de almış oldukları bu eğitim sayesinde bir el becerisine sahip oluyor ya da sahip oldukları el becerilerini geliştirme fırsatı buluyorlar.

 2011-2012 Eğitim ve öğretim yılında Burhaniye Merkezde bayanlar için İskele Mahallesinde Yücel İleri, Öğretmenler Mahallesinde Ruşen Cabri, Ören Mahallesinde  Sevim Duran, Bahçelievler Mahallesinde Fatma Dereli – Zeynep Odabaşı, Hacı Ahmet Mahallesinde Nurcan Narin, Belediye dükkanları kadın platformu atölyelerinde Özlem Tezcan, Merkez Binamızda Gülsüm Mazlum, Özlem Cirit, Zeynep Odabaşı, Nilgün Duran, Nimet Güney’in öncülüğünde kursiyerlerimizin hazırladıkları el emeği göz nuru işleri merkezimizde tek sergi olarak hazırladık.

 Bu sene Özlem Tezcan’ın Öğretmenliğini yaptığı Zihinsel engelli takı tasarımı ve el işi ürünlerini ayrıca resim öğretmeni Banu Küpeli Ürüçoğlu’nun özel olarak Zihinsel engellilerle ilgilenip tuval üzerine çalışmalarıda  sergide yer alırken, Nadir Tolun İlköğretim Okulunda 06-10 yaş grubu öğrencilerine açılan resim kursu öğretmenlerimiz Yasin ve Banu Ürüçoğlu’na ve İsmet Baylasın’a, katkılarından İlçe Tarım Müdürlüğümüz Dursun Okur ve ekibine Cumhuriyet İlköğretim Okulunca açılan Modern Ata Uçak kursunda görev alan Göngür Ereneoğlu’na, Radyo Kontrolü uçak kursunda Burhan Bekir Buruk’a katkılarından dolayı Süsler mobilyaya ve Aygaz Bayi Şevket Metin ve Hasan Metin’e Teşekkür Ederim.

 Burhaniye Halk Eğitim Merkezi olarak eğitim faaliyetlerine bizlere her zaman destek olan Kaymakamımız Sayın Ali Uslanmaz’a Belediye Başkanımız Fikret Akova’ya ve personeline, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Bünyamin Uruç’a ve personeline, Yaygın Eğitimden sorunlu İlçe Milli Eğitim Müdür Şube Müdümüz Zekeriya Eşkikara’ya kurslarda ve sergide görev alan emek veren idarecilerimize öğretmen ve usta öğreticilerimize, kursiyerlerimize ve de sergi açılışına katılan siz değerli katılımcılara Teşekkür Eder Sevgi ve Saygılarımı Sunarım…. Dedi.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim AYDIN’ın ise konuşmasında kursiyerleri kutlayarak şunları söyledi.

Atatürk’ün dediği gibi “ Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” Onun için hep mücadele etmeliyiz. Doğumdan ölüme kadar hep çalışmalıyız, genç yaşlı hiç fark etmez Halk Eğitim Merkezleri çeşitli dallarda yetiştirmek için mücadele etmektedir.Tek meslek yeterli değildir, bir çok meslekte başarılı olmak için Halk Eğitim Merkezleri yetiştirmektedir dedi.

Konuşmaların ardından Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz tarafından kurdelesi kesilen sergi davetliler tarafından gezildi.

Haber ve Fotoğraflar: Ali Kılıçaslan

Etiketler:  , , , , , , , , , ,

YAZININ YORUMLARI (0)

Comments are closed.

Burhaniye
baykent site son

Sosyal sınıf gerçeği ve Burhaniye

30 Mart Yerel Seçimlerine yaklaşık 2 ay ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Burhaniye’de işsiz bir gencin feryadı

Geçen Cumartesi Ahmet Akın Kültür Merkezinde, CHP ...
BG-5-5

TAHTACI TÜRKMENLER (3.NCÜ BÖLÜM)

Yusuf Ziya YÖRÜKHAN’ın  Anadolu’da Aleviler ve Tahtacılar ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

UYSAL EKSİ PUANLA BAŞLIYOR

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal ...
şenol site foto

AKP Tabanında tedirginlik!

30 Mart yerel seçimlerine sayılı günlerin kaldığı ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

SÖZAT; MAZİYE BİR GÖZAT

1980 öncesi, Sosyal Demokrat çizgisinden ödün vermeyen ...
UĞUR BAYKENT

Kader’in Türkiye’si ya da Türkiye’nin kaderi…

Elimizde iki güncel haber var. İlk haber şöyle; ...
İbrahim Kızıler-1

TAHTACI TÜRKMENLER (2.NCİ BÖLÜM)

Gazneli Mesut kardeşinin elindeki tahtı Türkmenlerin yardımıyla ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

CEBİMDEKİ NOTLARIM

Büyük önder Atatürk’ün rozetini yakasına takıp siyasi ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Adaylar ve Yerel Basın

30 Mart Yerel Seçimleri sürecinde bazı belediye ...