Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Youtube button

BURHANİYE’DE MAHMUZ KARMAŞASI

YAYIN TARIHI Şubat 2, 2012 EKLEYEN   ·   YORUM YOK
Bu Konu: 1.847 defa okundu

Burhaniye’de sahil kesimlerinde yaşanan kıyı erozyonunu önleme için yapılan çalışmalarda  DLH tarafından keyfi uygulamalar yapıldığı iddia ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2009 yılında yoğun yağış alan bölgede Karınca deresinden gelen alüvyonların öncelikle öğretmenler mahallesi ve İskele yat limanına zarar vermesi üzerine DLH Bursa Bölge Müdürlüğü çalışmalar  başlattı. Bu çalışmalar neticesinde Ören Askeri kamp’ın güneyinde kalan mahmuza karşılık karınca deresinin sol kesimine bir mahmuz yapılmaya başlandı.
Yapılan mahmuzun bitmesiyle birlikte erozyonu önleyebilmek için 11 adet mahmuzun daha yapılması raporlarda belirtildi. Ancak bu çalışmalara başlanabilmesi için 1-2 yıl kadar Öğretmenler Mahallesi plajının Karınca Deresinin güneyine yapılan mahmuzun etkilerinin görülmesi için bekleme kararı raporda yazılıydı. Oysa bu çalışmalar Karınca deresinin çıkışına mahmuzun neler götürüp neler getireceği beklenmeden çalışmalara Altın Kamp önünden başlandı.

Çalışmaların başlamasıyla birlikte bu mahmuzların hiçbir işe yaramayacağını söyleyen çevre sakinleri, bu çalışmaların erozyonu önlemesi mümkün değil dediler. 31.12.2011 gecesi başlayan ve geceleri çalışılan mahmuz yapımında vatandaşlar “bu iş madem yasal neden gece yarısı yapılıyor” diye sorarak ilgililerden cevap bekleniyor. 1965 yılında yapılan ve o günden bu güne kadar bu sahillerde bir mahmuz olayı olmadığının altını çizen vatandaşlar, Altınkamp sahiplerinin  zamanında plajı doldurarak yer kazandığını, öte yandan disko olarak kullanılan binanın da deniz hareketlerini engellediği için Altınkamp kısmının erozyona maruz kaldığını bu diskonun yıkılması ile birlikte burada yaşanan erozyonunun yok olacağını söylediler.

Vatandaşlar,  Burada yaşananın bir erozyon olmadığını, burada yaşanan olayın denizin kendinden aldıklarını geri istemesi olarak yorumlanabilir diyen vatandaşlar, bu konuda gerekli yerlere bildirimlerimizi yaptık. Mahmuzlardan en büyük etkiyi göreceğini ileri süren Orient Tatil Köyü sahibi Birsel Lemke yaptığı açıklamada, “öncelikle burada yaşanan erozyon insan eliyle yapılmış bir erozyondur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu konuda Burhaniye Kaymakamlığına ve Burhaniye belediyesine dilekçelerimiz var. Bayındırlık ve İskan Bakanlığının belirlediği 1975 tarihli kıyı kenar çizgisi ihlal eden duvar, Bayındırlık ve iskan bakanlığının talimatı ve mahkeme kararı ile yıkılmıştı. Oysa bugüne gelindiğinde mahkeme kararı ile yıkılan bu alana DLH kayalar ile denizin iç kesimlerine doğru bir mahmuz çalışması yapmaktadır. Eğer burası daha önceden mahkeme kararı ile yıkıldıysa, neden aynı yere mahmuz yapılıyor. Burada kıyının doğal yapısına müdahale edilmektedir.

Burada bir başka ilgi çeken konu ise tarafımıza burada yapılan çalışmalar için belge istememize rağmen tarafımıza hiçbir belge sunulmadan gece yarısı çalışmalar yapılıyor. Oysa DLH ilgililerine bu alanda yaşananların bir erozyon olmadığını, bu alanın zamanında plajın toprak ile doldurulması sonucu oluştuğunun altını çizen Lemke, deniz kendisinden aldığını geri alıyor” dedi. 1970’li yıllarda  Altınkamp’ın burun kısmına bir disko inşa edildi. Burada yapılan bu disko bir mahmuz etkisi yaratarak bu alanda erozyon başladı. Bu erozyonu durdurmak için altınkamp yetkilileri bir duvar sette örerek önlem almaya çalıştılar. Oysa yapılan bu duvar sette ile birlikte Orient Otel başta olmak üzere bir çok turisttik tesisin erozyona maruz kalmasına neden olmuştur. Oysa Altın Kamp’ın önü kimsenin mülkiyetinde değildir. Altınkamp önünde yapılan çalışmalara benim  bir onayım yoktur, burada yapılanlar tamamen bir çevre katliamıdır diyen Birsel Lemke, denizin içene atılan büyük kayaların erozyonu engellemeyeceği, aksine Ören kumsallarının tüm doğa zenginliğinin ve güzelliğini sona erdireceği ve ilçemiz turizmine büyük yaralar açacağı göz önündedir” dedi.Birsen Lemke; “Yapılan uygulama ve işlemler konusunda DLH genel müdürlüğünün işlem ve talimatları uygulamak konusunda görevlendirilen kişi ve firmaların, bu uygulamanın nasıl yapılacağını gösteren plan ve krokilerin ilgi kurum ve kuruluşlardan istenmesini bekliyoruz”.

Burada yargı kararları ihlal ediliyor

            15 Haziran 2004 yılında resmi yazı ile mahmuzların kıyı erozyonu yapacağı bildirimde bulunan DLH, Ören sahillerine ağır zarar vereceğini tespit edip bildirdiğine göre niçin kendi kararları ile çelişen bu keyfi uygulamayı yapmaktadır. Orient Otel sahibi Birsel Lemke ilgililere sorduğu sorular ile bu konuda bilgi edinmek istemekteyiz dedi. Lemke, 31.12.2011 gece yarısı başlanan ve 01.01.2012 günü durdurulan bu çalışmaların sadece keyfi bir uygulamamıdır. Daha sonra yine sadece gece yarısı yapılan bu çalışmalardan bir şeyler mi gizlenmektedir. Burada yapılan bu çalışmalar da hatır gönül işi mi? Yoksa başka nedenler mi var? Eğer başka nedenler varsa telafisi mümkün olmayan bu çalışmalardan bir an vazgeçilmesi gerekmez mi?

Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , , ,

YAZININ YORUMLARI (0)

Comments are closed.

Burhaniye
baykent site son

Sosyal sınıf gerçeği ve Burhaniye

30 Mart Yerel Seçimlerine yaklaşık 2 ay ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Burhaniye’de işsiz bir gencin feryadı

Geçen Cumartesi Ahmet Akın Kültür Merkezinde, CHP ...
BG-5-5

TAHTACI TÜRKMENLER (3.NCÜ BÖLÜM)

Yusuf Ziya YÖRÜKHAN’ın  Anadolu’da Aleviler ve Tahtacılar ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

UYSAL EKSİ PUANLA BAŞLIYOR

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal ...
şenol site foto

AKP Tabanında tedirginlik!

30 Mart yerel seçimlerine sayılı günlerin kaldığı ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

SÖZAT; MAZİYE BİR GÖZAT

1980 öncesi, Sosyal Demokrat çizgisinden ödün vermeyen ...
UĞUR BAYKENT

Kader’in Türkiye’si ya da Türkiye’nin kaderi…

Elimizde iki güncel haber var. İlk haber şöyle; ...
İbrahim Kızıler-1

TAHTACI TÜRKMENLER (2.NCİ BÖLÜM)

Gazneli Mesut kardeşinin elindeki tahtı Türkmenlerin yardımıyla ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

CEBİMDEKİ NOTLARIM

Büyük önder Atatürk’ün rozetini yakasına takıp siyasi ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Adaylar ve Yerel Basın

30 Mart Yerel Seçimleri sürecinde bazı belediye ...