Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Youtube button

Bağcı, “Mahsül bol, çiftçi sıkıntılı”

YAYIN TARIHI Aralık 30, 2012 EKLEYEN   ·   3 YORUM
Bu Konu: 747 defa okundu

Körfezin önemli Zeytin ve Zeytinyağı merkezi olan Burhaniye’de bu sezon mahsül bol ancak, çiftçi ürünün para etmemesi nedeniyle sıkıntılı.

Zeytinyağı fabrikaları ise çok rahat bir sezon geçiriyor. Burhaniye Bağcı Zeytinyağı fabrikası sahibi Halil Bağcı, “çiftçimiz bu sezon işçi maliyetleri nedeniyle dip zeytini toplamıyor. Buda rekoltede bir düşüşe neden oluyor” dedi. Yaklaşık olarak 10 milyon zeytin ağacının bulunduğu Körfez bölgesinde zeytin tayfalarının bu sezon yövmiyeleri yağın maliyetini artıran önemli girdilerden birisidir diyen Bağcı, yalnızca yövmiyelerin artması değil, mazot, gübre, ve yağan aşırı yağmurlarda üreticiyi zor durumda bıraktı dedi. Hükümetin zeytinciye yeteri kadar ilgi göstermediğinden bahseden Halil Bağcı, Burhaniye’de zeytin üreticisi kendi zeytinini kendi toplayarak maliyeti düşürmenin hesaplarını yapıyor. Öte yandan yine ilçede tayfa bulmak zorlaştı. Bunun nedeni ise diğer ilçelerden gelen tayfaların artık zeytin toplama işine girmek istememeleri.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu nedenle eskisi gibi tayfa bulmakta zorlanıyoruz. Buna ilaveten üretim maliyetlerinin de artması, dip zeytinin toplanmaması üreticiyi kara kara düşündürüyor. İş veren iş yapamaz hale geldi. Muhtahsil ürettiği yağına müşteri bulamıyor. Rekabet ortamı yok. Fiyatlardaki belirsizlik sürüyor. Yurt dışından yağ geldiği iddia ediliyor. Gelen bu yağ zeytin üreticisine büyük darbe vuruyor. Bu nasıl iş anlamadık. Biz ürettiğimiz kendi yağımızı satamazken Suriye’den yağ ithali yapıldığı iddia ediliyor. Burhaniye’de küçük çaplı mühtahsiller var. Yağın merkezi Ayvalık oldu. Yine iddialara göre Suriye’den gelen yağın maliyeti 3 bin 700 lira olduğu ve Körfez yağı ile karıştırılarak piyasaya sürüldüğü iddiaları var. Buna nasıl müsada ediliyor anlamak mümkün değil” dedi. Bağcı, Önümüzdeki Nisan ayında yağ fiyatlarında bir oynama olacağını sanıyorum. Biz geçen seneki fiyatları yakalasak yine de zararamızı düşürüz. Para kazanmayız ama zarar etmeyiz. Üretim maliyetleri artarak devam ediyor. Her geçen gün borca gömülüyoruz. Çiftçi, fabrikacı borçlarını ödeyemez hale geldi. Ekonomik durumlar bozuldukça bölgede istikrarsızlıkta artıyor” dedi.

Şenol TORLAK

YAZININ YORUMLARI (3)
  1. VAHİM DURUM diyor ki:

    SAYIN HALİL BAĞCI, BÖLGEMİZİN EKONOMİK GELİŞİMİNİ SAĞLAMAK İÇİN NELERİN YAPILMASI LAZIM. KÖRFEZİ 20 YILDIR YÖNETEN HALİHAZIR YAPI İLE BU GELİŞİMİN SAĞLANMASI MÜMKÜN MÜ…

  2. BRAVO HALİL BEY diyor ki:

    bravo halil bey birde zeytin ve yag para yapsa zeytin ve yag para yapsa bu bölgenin bilegi bükülmez organize sanayi olsa çok iyi olur lütfen organiz bölgeyi takip edin

  3. kelav diyor ki:

    organize sanayiden kaç dükkan kapatınız bakalım


Comments are closed.

Burhaniye
baykent site son

Sosyal sınıf gerçeği ve Burhaniye

30 Mart Yerel Seçimlerine yaklaşık 2 ay ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Burhaniye’de işsiz bir gencin feryadı

Geçen Cumartesi Ahmet Akın Kültür Merkezinde, CHP ...
BG-5-5

TAHTACI TÜRKMENLER (3.NCÜ BÖLÜM)

Yusuf Ziya YÖRÜKHAN’ın  Anadolu’da Aleviler ve Tahtacılar ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

UYSAL EKSİ PUANLA BAŞLIYOR

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal ...
şenol site foto

AKP Tabanında tedirginlik!

30 Mart yerel seçimlerine sayılı günlerin kaldığı ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

SÖZAT; MAZİYE BİR GÖZAT

1980 öncesi, Sosyal Demokrat çizgisinden ödün vermeyen ...
UĞUR BAYKENT

Kader’in Türkiye’si ya da Türkiye’nin kaderi…

Elimizde iki güncel haber var. İlk haber şöyle; ...
İbrahim Kızıler-1

TAHTACI TÜRKMENLER (2.NCİ BÖLÜM)

Gazneli Mesut kardeşinin elindeki tahtı Türkmenlerin yardımıyla ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

CEBİMDEKİ NOTLARIM

Büyük önder Atatürk’ün rozetini yakasına takıp siyasi ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Adaylar ve Yerel Basın

30 Mart Yerel Seçimleri sürecinde bazı belediye ...