Rss Feed
Tweeter button
Facebook button
Youtube button

ALTINOLUK’TA “LİMON KOKULU KEKİK”

YAYIN TARIHI Eylül 6, 2011 EKLEYEN   ·   YORUM YOK
Bu Konu: 2.647 defa okundu

Edremit’in Altınoluk Beldesinin Kazdağının sadece güney yamaçlarındaki köylerde yetişen Limon Kokulu Kekik Türk mutfağına ve ekonomiye girdi.

Yeşilköy eski muhtarı Aziz Akdeniz, Limon Kokulu Kekiklerin yıllık üretiminin sadece 150 kilogram kadar üretildiğini söyledi.

Edremit’in Altınoluk Beldesi ile Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Küçükkuyu Beldeleri arasındaki Kazdağının sadece güney yamaçlarındaki köylerde yetişen Limon Kokulu Kekik Türk mutfaklarında kullanılınca ekonomiye girdi.

Edremit – Ayvacık E–87 karayolu kenarında Yeşilköy Köyü sapağında bulunan Yeşilköy eski muhtarı Aziz Akdeniz’e ait zeytin çeşitleri yanı sıra sızma zeytinyağlarının ve Kazdağının zengin otlarının satıldığı Agora Kafede Limon Kokulu Kekikle tanışabilirsiniz.

Kazdağının sadece güney yamaçlarındaki köylerde yetişen Limon Kokulu Kekiklerin yıllık üretiminin sadece150 kilogramkadar üretildiği açıklamasını yapan Aziz Akdeniz, “Biz bunun sadece50 kilogramkadarını satıyoruz. Limon Kokulu Kekik tam bir şifa kaynağıdır ama henüz Türkiye Limon Kokulu Kekiği tanımıyor. Biz bu kekiğin torbasını 3 TL’den satıyoruz” dedi.

Akdeniz, ülkemizde bilinç düzeyinin ve eğitim seviyesinin artması nedeni ile doğada yetişen doğal sağlık değerlerini keşfetmeye başladığını söyledi.

LİMON KOKULU KEKİĞİN KULLANIMI VE FAYDALARI

Limon Kokulu Kekik (Thymus citriodorus ‘Doone Valley’)

Güneşli ortamda tam rengini alır ve yaz sezonu içerisinde sarı renk yeşile döner. Yer örtücüdür. Hem çayını içebilir hem de yemeklerde kullanabilirsiniz.. Bahçenizde, balkonunuzda, mutfakta veya salonda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz bir çeşittir.

Limon Kokulu Kekiğin Faydaları:

Vücudu kuvvetlendirir. İştah açar. Sindirime faydalıdır. Hazmı kolaylaştırır, idrar ve gaz söktürür. Böbreklerdeki ve bağırsaklardaki mikropları öldürür. Derideki yaralara ve böcek ısırıklarına sürülürse yararlı olur. Bağırsak kurtlarını düşürmeye ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. Astım, bronşit, grip, nezle ve öksürük gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Balgamı giderir. Kekik yağı romatizma ağrılarını hafifletir ve vücuttaki diğer yağların parçalanmasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler ve kan şekerini düşürür. Kalp çarpıntılarını keser. Stres ve uykusuzluğa iyi gelir.

Limon Kokulu Kekik Nasıl Kullanılır?

Kekik toz halinde, yağı çıkarılarak ve çayı yapılarak kullanılabilir. Kekik çayı vücuttaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Kekik çayı gevşemiş cilde sürülürse yararlı olur. Kekiği kaynatıp buharı ile buğu banyosu yapılırsa derideki gözenekleri açar. Toz kekik ile dişler fırçalanırsa diş etlerini kuvvetlendirir. Banyo suyuna kekik katılırsa romatizma ağrılarını hafifletir ve cilt hastalıklarına iyi gelir. Kekik, kimyon ve sirke ile kaynatılıp gargara yapılırsa diş ağrılarını kesmekte oldukça etkilidir. Enver DOLGUN

Etiketler:  , , , , , , , , , , , , , , , ,

YAZININ YORUMLARI (0)

Comments are closed.

Burhaniye
baykent site son

Sosyal sınıf gerçeği ve Burhaniye

30 Mart Yerel Seçimlerine yaklaşık 2 ay ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Burhaniye’de işsiz bir gencin feryadı

Geçen Cumartesi Ahmet Akın Kültür Merkezinde, CHP ...
BG-5-5

TAHTACI TÜRKMENLER (3.NCÜ BÖLÜM)

Yusuf Ziya YÖRÜKHAN’ın  Anadolu’da Aleviler ve Tahtacılar ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

UYSAL EKSİ PUANLA BAŞLIYOR

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu yüce önder Mustafa Kemal ...
şenol site foto

AKP Tabanında tedirginlik!

30 Mart yerel seçimlerine sayılı günlerin kaldığı ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

SÖZAT; MAZİYE BİR GÖZAT

1980 öncesi, Sosyal Demokrat çizgisinden ödün vermeyen ...
UĞUR BAYKENT

Kader’in Türkiye’si ya da Türkiye’nin kaderi…

Elimizde iki güncel haber var. İlk haber şöyle; ...
İbrahim Kızıler-1

TAHTACI TÜRKMENLER (2.NCİ BÖLÜM)

Gazneli Mesut kardeşinin elindeki tahtı Türkmenlerin yardımıyla ...
mehmet delen köşe yazısı fotosu site

CEBİMDEKİ NOTLARIM

Büyük önder Atatürk’ün rozetini yakasına takıp siyasi ...
UĞUR BAYKENT SİTE

Adaylar ve Yerel Basın

30 Mart Yerel Seçimleri sürecinde bazı belediye ...